Obserwacja i kontrola po leczeniu
Kontrola po leczeniu jest ważnym elementem postępowania w chorobach nowotworowych. Lekarz poinformuje Cię, jakie badania i w jakim czasie powinno się wykonywać w ramach standardowej kontroli po leczeniu. Powinno się dołożyć wszelkich starań, żeby wykonywać wszystkie badania kontrolne zgodnie z zaleceniami. Informowanie lekarza o każdym nowym lub pojawiającym się ponownie objawie jest niezwykle ważne, gdyż umożliwia podjęcie odpowiednich działań w przypadku nawrotu raka lub występowania objawów ubocznych leczenia.
Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę:
- nieprzemijający kaszel;
- bóle w klatce piersiowej, często nasilające się przy głębokim wdechu;
- chrypka;
- utrata wagi i apetytu;
- krwioplucie;
- duszność;
- nawracające i przewlekające się infekcje dróg oddechowych;
- pojawienie się furczeń i świstów podczas oddychania.
W przypadku, gdy rak płuca rozprzestrzenia się doinnych, odległych narządów mogą występować następujące objawy:
- bóle kostne;
- osłabienie siły mięśniowej lub drętwienie kończyn;
- zawroty głowy;
- żółtaczka;
- pojawienie się guzków podskórnych.
Niekiedy wymienione objawy nie są spowodowane nowotworem. Jednak jeżeli ich przyczyną jest nawrót raka, wdrożenie odpowiedniego leczenia może przynieść złagodzenie dolegliwości i wydłużenie życia.
Opieka wspomagająca
Twoje ciało jest unikalne, podobnie jak Twoje uczucia i potrzeby emocjonalne oraz życie osobiste. W pewien sposób, Twój rak jest Twoją indywidualną sprawą, niemożliwą do porównania z rakami u innych chorych. Nikt nie jest w stanie dokładnie przewidzieć Twojej odpowiedzi na leczenie lub przebiegu raka w Twoim konkretnym przypadku. Statystyka może odzwierciedlać ogólny obraz typowego chorego, lecz Ty możesz mieć po swojej stronie dodatkowe wartości, takie jak na przykład silny układ odpornościowy, historię dobrego odżywiania, silne wsparcie ze strony rodziny lub głęboką wiarę. Wszystkie z tych czynników wpływają na Twoją walkę z rakiem,
W trakcie leczenia staraj się odpoczywać tyle, ile potrzebujesz. Bezwzględnie rzuć palenie, Zaprzestanie palenia poprawi Twój apetyt i ogólny stan zdrowia oraz zmniejszy ryzyko wystąpienia kolejnego raka, W walce z nałogiem możesz zasięgnąć porady i pomocy w poradniach antynikotynowych działających przy ośrodkach onkologicznych, np. Centrum Onkologii w Warszawie.
Staraj się zachować zrównoważoną dietę z dużym udziałem owoców, warzyw i produktów bogatoresztkowych
Rozpoznanie raka i jego leczenie to najważniejsze życiowe wyzwanie jakie musisz podjąć. Jeżeli osiągniesz punkt zmęczenia i zniechęcenia, pomocne może być rozważenie uczestnictwa w spotkaniu grupy wsparcia, na przykład stowarzyszenia chorych na określony typ nowotworu, W wielu placówkach onkologicznych istnieją także grupy wsparcia psychologicznego dla chorych z nowotworem.
Od chorych dla chorych: przesłanie i porady
- Rozmawiaj z innymi chorymi na raka, Uświadom sobie, że istnieją inne osoby również walczące z rakiem i wygrywające swoją walkę z tą chorobą. Taka strategia pomogła mi dawać sobie radę w trakcie leczenia; myśl, że nie jestem sam dała mi poczucie, że i dla mnie jest nadzieja.
- Podczas wizyt u lekarza, zawsze zadawaj pytania; jeżeli czegoś nie rozumiesz, zabierz ze sobą kogoś z rodziny lub przyjaciela, rób notatki, Lekarz chce, żebyś rozumiał i dokładnie wiedział co i dlaczego się z Tobą dzieje.
- Akceptuj każdą oferowaną pomoc, Pamiętaj, ludzie nie proponują pomocy, jeżeli naprawdę nie chcą jej udzielić. Nie pozwól, żeby przeszkadzała Ci źle pojęta duma.
- Poszukaj grup wsparcia chorych na nowotwór, jaki rozpoznano u Ciebie.
- Musisz walczyć, żeby pokonać raka.
Treść pochodzi z broszury "Rak płuca - Przewodnik dla chorych" wydanej przez Roche Polska Sp. z o.o.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby fizyczne mogą przez cały rok wpłacać darowizny na konto Stowarzyszenia i odliczać je od podstawy opodatkowania PIT w kwocie nie przekraczającej 6% dochodu uzyskanego w danym roku. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorcy, jak też osoby uzyskujące dochody z pracy na etacie czy umów zlecenie lub o dzieło. Warunkiem jest przeznaczenie darowizny na cele zawierające się w sferze zadań publicznych.